top of page

STAKČÍN

  • by Denisa
  • Apr 15, 2017
  • Čítanie: 3

Obec Stakčín je najväčšia z obcí, ktoré som zahrnula do výskumu. Obec sa nachádza v údolí rieky Cirocha, medzi Sninou a Starinou. Smerom na východ je to posledná väčšia a plne vybavená obec. Z tejto dediny sa jedným smerom dostaneme

k ukrajinskej hranici, druhým smerom k dedinkám, ktoré som podrobila výskumu.

260 m n. m. 49°00′05″S 22°13′48″V 167,75 km² (16 775 ha) 2 439 obyvateľov / 14,54 obyv./km² (12/2015) 1. pís. zmienka 1567

 

V Stakčíne nájdeme všetko, čo možno zaradiť k pojmu základná vybavenosť obce. Nachádza sa tu obecný úrad, pošta, základná a materská škola, 3 kostoly, obecný park, ambulancie lekárov, lekárne, benzínová pumpa, hotel, reštaurácia, krčmy, obchody...

Budova obecného domu je upravená, primeranej farby. Okrem obecného a matričného úradu tu sídlia ambulancie lekárov a lekáreň. V blízkosti je opravený pôvodne rokokový kaštieľ z 2. pol. 18 .storočia, v súčastnosti sa tam nachádza kultúrna stredisko . V okolí sa nachádza park, ktorý je zaradený medzi chránené parky Slovenska. V tejto časti obce je sústredená takmer všetká vybavenosť, základná i materská škola, niekoľko informačných tabulí i navigačné značenie.

Narozdiel od predošlých dedín a ešte menších dediniek je tu hneď niekoľko potravín, ktoré patria pod rozličné značky či siete potravín. Ďalej tu nájdeme stavebniny, farby-laky, kaderníctvo, predajne textilu a oblečenia.

Nájdeme tu aj niekoľko krčiem aj hotel Armales s reštauráciou. Samozrejme, všetko pod záštitou reklamného označenia pivovaru Šariš.

Nachádzajú sa tu aj sídla či pobočky niektorých firiem a inštitúcii: LPM Ulič, Agrifop Stakčín, betonáreň, vodáreň,Správa Národného parku, Správa a údržba ciest, Denný stacionár, pneuservis, zberňa,...

Mnohé zo spomínaných obchodov, firiem či inštitúcii majú v obci svoju reklamu alebo reklamné smerové značenie, väčšinou osadené na stĺpoch popri hlavnej cete. Nájdeme tu aj niekoľko billboardov, bannery na plotoch, plagátovacie plochy i olepené stĺpy.

Verejný priestor obce zdobia staršie či novšie nadpisy a informačné zdelenia, ktoré už nie sú aktuálne a neplnia svoju funkciu.

Stakčín je posledná obec v tejto časti východného Slovenska, kam sa dostaneme vlakom. Vlakové spojenie tu končí. Do ďalších dedín ľudia cestujú autobusmi alebo autom. V obci sa nachádza niekoľko autobusových zastávok. Tie sú zrekonštruované, čisté a upravené. Sú presklenné s lavičkou a nad moje očakávanie neboli polepené vrstvou plagátov, dokonca ani cestovným poriadkom. Odchody autobusov nájdeme za presklennou tabuľou spolu s ďalšími informáciami obce. Prevažná väčšina obyvateľov však využíva vlastnú automobilovú dopravu, preto je v obci pri hlavnej komunikácii celkom rušná premávka a jej okolie zdobí množstvo dopravných značiek a iných zdelení, ktoré možu zaujať okolo idúce autá. Táto obec je zároveň posledná v oboch smeroch na východ, kde v sa nachádza čerpacia stanica.

Vďaka svojej rozlohe a osídlenie v obci nájdeme už nielen číslovanie domov, ale i delenie na ulice. Je ich dokonca až 15: Slovenského národného povstania, Dlhá, Duchnovičová, Parková, Sadová, Ševčenkova, Švermova, Záhradná, Československej armády, Fučíkova, Lesná, Cirkevná, Dobrianskeho, Partizánska, Mieru. Číslovanie domov je podľa staršieho i novšieho vzoru, ale aj individuálne.

V Stakčíne som zaznamenala niekoľko pamätných tabulí a pomníkov. Jedna z nich je písaná len azbukou, tri sú dvojjazyčné.

Ostatná verejná informačná grafika v obci.

V obci Stakčín je hneď jasné, že je to veľká dedina v blízkosti mesta. Značí o tom hustejšia doprava, viac navigačných smerov, reklama i billboardy popri ceste. Ak by sme si odmysleli nevkusné nápisy, billboardy a reklamu, identita obce je celkom v poriadku. Jednotné presklenné informačné tabule v prijateľnej farebnosti obce či s dreveným rámom, podobne aj nové smerové značenie v parku a pekné autousové zastávky i obecný dom. Dokonca aj grafické spracovanie je na lepšej úrovni, než pri všetkých predošlých dedinách.

 

Comments


Vyhľadavanie cez tagy
© Denisa Avuková 2017
bottom of page