POPRAD 2. časť: Námestie a priľahlé ulice
- by Denisa
- Apr 3, 2017
- Čítanie: 2
Námestie v Poprade si pamätám ešte ako dieťa. Fontána a starý obchodný dom Prior boli asi pred 20 rokmi najväčšia miestna atrakcia, kedže v tom čase ešte nebola záplava nákupných centier, čínskych a ostatných obchodov, a to nielen na námesti. Nárast reklamy, vývesných štítov, nadpisov, polepov, smerových značení,... Je to neporovnateľné. Keď som známym ukazovala, čo všetko som nafotila v rámci výskumu, sami neverili aké množstvo vizuálneho smogu sa v centre Popradu nachádza.
Priamo v centre sídli niekoľko pobočiek rozličných bánk a podobných inštitúcii. Niektorých nápisy sú celkom slušné
a jednoduché, niektoré sú výstrednejšie svojou farebnosťou alebo v obklopení ďalšej infografiky.
Na námestí sa nachádza nákupné centrum Forum, kino Tatran, obrovské množstvo obchodov, podnikov, reštaurácii, pobočky inštitúcii a firiem, lekárne, záložne, zmenárne,... Miesi sa tu niekoľko architektonických štylov, historické budovy znehodnocuje neprimeraná reklama, novšie budovy oplývajú pestrými farbami. V letných dňoch sa k tomu všetkému pridávajú rozprestreté reklamné dáždniky či markízy.
Okrem klasických citylightov výnimkou nie je ani reklama umiestňovaná na voľných bočných čatiach budov. Prevažne je to zhluk niekoľkých samostatných tabulí alebo veľkoplošná reklama.
Samostatnú kapitolu tvoria vývesné štíty. Darmo, je to vymyslené. Keď sa človek postaví súbežne s líniou budov vidí nekonečný zástup reklamy a vývesných štítov vyčnievajúcich do ulice. Na niektorých miestach je ich koncentrácia vážne obrovská. Vtedy už nepomáha ani pestrá farebnosť, obrovské písmo ani podsvietenie. Jednoducho nie je možné, aby to všetko ľudský zrak a myseľ dokázala spracovať a vyhodnotiť. Kým na úplnom východe Slovenska, v skúmanom okrese Snina, mal jednoznačné vedenie pivovar Šariš, v Poprade sa nachádzajú najrozličnejšie značky pivovarov označujúce krčmy, bary
či reštaurácie. Najfrekventovanejší je Zlatý Bažant.
Nachádza sa tu niekoľko klenotov, ktoré vyžarujú ducha minulosti. A to nielen prevedením ale aj jednoduchým
a priamočiarým názvoslovím.
V meste nájdeme na fasadách budov aj farebne decentné nápisy podnikov či vývesné štíty, ktoré vyčnievajú z davu vizuálneho smogu. Keby mnohé z týchto zväčša 3D nápisy neboli tak obludných rozmerov, bolo by to ešte lepšie. Pozornosť pritiahne aj pekná identita obchodu s miestnou špecialitou - Tatranským čajom.
To, čo ma veľmi pozitívne prekvapilo, bolo niekoľko podnikov, ktoré mali svoje menu napísané kriedov/fixou na tabuli
a vystavené pred vchodom. Najkrajší bol podnik, ktorý ponúkal rôzne zdravé jedlá, šťavy a produkty. Pri vstupe bolo niekoľko veľkých i malých pekne pojednaných tabulí.
Navigácia v meste je prevedená formou orientačných stĺpov so smerovými tabuľkami a samostatným smerovým značením.
Označenie ulíc nájdeme v prevedení od najstarších smaltových tabuliek, až po tie najnovšie, ktorých technologické spracovanie postupne podlieha poveternostným vplyvom. Čísla budov sú tiež aj staršie aj novšie. No medzi reklamnými tabuľami a nadpismi sa niekedy hľadajú dosť ťažko.
Samozrejme aj v meste Poprad nájdeme nejaké tie „grafitti“ či iné formy znehodnocovania fasád či mestského mobiliáru. Priamo v centre mesta som natrafila len na dva prípady (prvé dve fotky), čo je v celku dobré.
Námestie v meste Poprad je pomerne veľké a hlavne dlhé, kedže ho tvoria dva rovnobežné rady na sebe nalepených budov. Myslím si však, že množstvo verejnej informačnej grafiky nie je priamo úmerné jeho rozmerom. Vzhľadom na početnosť historických budov je tu toho mnohonásobne viac, než je potrebné a vhodné.
Comments