POPRAD 1. časť: Vlaková a autobusová stanica a ich okolie
- by Denisa
- Apr 2, 2017
- Čítanie: 2
Prvú časť mesta, ktorú som v Poprade podrobila výskumu bola vlaková a autobusová stanica. Kedže sa nachádzajú blízko seba, zahrnula som tu aj okolie, ktorými sú tieto dve dopravné centrály obklopené. Denne tadiaľ prejde veľké množstvo ľudí, ktorí vlakom, autobusom či mhd cestujú do mesta z okolitých častí či priľahlých dedín. Nemožno zabudnúť ani na turistov, ktorí prichádzajú obdivovať slovenské veľhory. Aj počas mojej návštevy sa ľudia striedali ako na bežiacom páse. Odchádzali, prichádzali, prechádzali okolo, ak nestíhali aj si pobehli. Určite nestačili vstrebávať to veľké množstvo obrazov, ktoré im informačná grafika vo verejnom priestore ponúka v najrozličnejších podobách. Narozdiel od predošlých malých dedín, ktoré som navštívila, tu nájdeme pravý význam slovného spojenia vizuálny smog. Tak aký je pohľad na túto časť verejného priestoru v Poprade?
Na budove vlakovej stanice je niekoľko rôznych nadpisov: historický 3D nadpis Poprad Tatry, viacero modro bielych tabulí
s rovnakým nápisom a niekoľko v noci svietiacich tabulí s logom a skratkou ŽSR (Železnice Slovenskej republiky).
Areál verjeného priestoru autobusovej stanice je tiež miestom pre stanovištia mestskej hromadnej dopravy. Okrem číselných označení jednotlivých nástupíšť sú na tabuľke tiež vypísané mestá / obce, kam z konkrétneho nástupišťa smerujú autobusy. Pomedzi nástupištia sú rozmiestnené citylighty s aktuálnou reklamou, pri hlavnom vchode nesmie chýbať celoplošne oblepené občerstvenie či trafika. Samozrejme, zákaz lepenia plagátov. Ale čo ak tam už je poriadna vrstva plagátov?
V okolí vlakovej a autobusovej stanice sa nachádza mestský park, galéria, pošta, poliklinika, hotely, obchody, najrôznejšie bary, krčmy a iné podniky či firmy. Vačšinou sú značené formou 3D alebo 2D nadpisu na budove, alebo tiež formou vyvesných štítov. Niektoré sú prevedením relatívne slušné a decentné (Tatranská galéria, Hotel Europa, hotel Satel), niektoré sú poznateľne staršieho roku výroby, iné napriek svojej novote nekvalitné. Najviac sa mi však páčila ručne písaná tabuľa s denným menu pred Hotelom Europa.
Okrem informačnej grafiky označujúcej spomínané inštitúcie, je tu tiež obrovský priestor vyhradený pre reklamu v podobe plagátovacích stĺpov, reklamných stojanov, billboardov, bannerov a tabulí (často umiestňované na plote), citylightov,... Reklama umiestnená na fasáde budov nie je výnimkou.
Navigačné značenie formou navigačných stĺpov s tabuľkami je pomerne časté, čo je dobré. Ľudia vychádzajúci zo staníc natrafia takmer na každom rohu na záchytné body, ktoré im môžu pomôcť pri orientácii v neznámom teréne. Zaznamenala som aj klasické orientačné značenie s názvom miesta, kde sa človek nachádza a so smerovkou, časom a farbou trasy
k najbližším bodom. V niektorých zo citylightov je okrem reklamy umiestňovaná mapa mestaalebo zaujimavosti o meste.
Ako je príznačné pre tieto časti miest, je tu veľký pohyb ľudí. Preto je logické enormné umiestňovanie rozličných reklamých zdelení. Ale je to vôbec potrené a účinné? Vníma to niekto v dnešnej uponáhľanej dobe?
Comments