top of page

RUNINA (Руніна)

  • by Denisa
  • Mar 17, 2017
  • Čítanie: 2

Obec Runina je v oblasti Národného parku poloniny, ale tiež

v oblasti, ktorú som skúmala najsevernejšie a zároveň najvyššie položená dedinka. Tomuto faktu odpovedalo aj množstvo snehu v mesiaci december, kedy som v tejto obci dokumentovala verejnú infografiku. Vzhľadom na odľahlosť obce od iných sídiel má Runina tiež veľmi dobré podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Obec je súčasťou Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý je najtmavšou oblasťou na Slovensku.

560 m n. m. 49°04′19″S 22°24′12″V 22,2 km² (2 220 ha) 80 obyvateľov / 3,6 obyv./km² (12/2015) 1. pís. zmienka 1569

 

Čo sa týka vybavenosti obce, nájdeme tu len to základné - obecný úrad, potraviny, krčmu, kostol. Najväčšie množstvo infografiky nesú múry obecného úradu - vlajky a symboly obce a štátu, ceduľa s pomenovaním inštitúcie, informačná presklenná tabuľa obce. Kedysi tu fungovala aj základná škola. Výnimkou nie sú cedule v rusínskom jazyku, čomu napovedá aj samotný dovjjazyčný názov obce pri vstupe do dediny.

V obci nájdeme dve vizuálne odlišné autobusové zastávky, ktoré okrem cestovného poriadku nesú niekoľko ďalších informačných zdelení.

Podobne ako v predchádzajúcich dedinách aj v tejto je niekoľko informačných tabulí - tabuľa podávajúca informácie o obci

a druhá o národnom parku. Na konci dediny pod lúkou je Terénny informačný bod Runina, kde sa pod strieškou nachádza panoramatická mapa kotliny s delením na svetové strany. Tiež je tu na stĺpe umiestnené smerové značenie a Desatoro milovníkov prírody. Ďalšie smerové značenie v klasickom prevedení s turistickými trasami nájdeme na autobusovej zastávke, ďalšie so smerovkami k cintorínom či k ubytovaniu.

V obci prevládajú dva druhy číslovania domov - staré menšie tabuľky s číselným označením (modré) a nové tabuľky podľa zaužívaného vzoru slovenských miest a obci (bielo čierne).

Niekoľko ďalších informačných zdelení, ktoré som v obci zaznamenala. V Runine nenájdeme infografiku podliehajúcu

reklame, snáď len banner na plote, ktorý nás nasmeruje k miestnej krčme so štítom Šariš či nálepku taxi služby.

Je to jeden z tých koncov sveta,... na konci obce nenájdeme ani informačnú ceduľu o tom, že sme na konci dediny, ale uvidíme iba holé lúky, lesy,... človek nevie či tu život končí alebo práve naopak začína! V zimnom období toto miesto pôsobilo obzvlášť čarovnou atmosférou.

Keby táto dedinka neležala na území národného parku, bolo by tu zrejme o dosť menej verejnej informačnej grafiky. Myslím, že by sa to minimalizovalo len na základné nevyhnutné označenia v grafickej podobe. Výrazne by to prispelo k vizuálnej čistote obce.

 

Comments


Vyhľadavanie cez tagy
© Denisa Avuková 2017
bottom of page