top of page

TOPOĽA

  • by Denisa
  • Mar 5, 2017
  • Čítanie: 2

Topoľa je obec, ktorá sa stala motiváciou pre vznik

samotného projektu

a nápadu zdokumetovať verejnú informačnú grafiku v danej oblasti. Obec sa podobne ako ďalšia nasledujúca (Runina) nenachádza na hlavnom ťahu, ale je potrebné do nej odbočiť na križovatke pomenovanej podľa obce - Križovatka Topoľa.

Z Topole vedie lesná cesta do zaniknutej obce Ruské, následne do Ruského sedla, čo je hraničný bod s Poľskom.

384 m n. m. 49°02′39″S 22°21′21″V 26,38 km² (2 638 ha) 148 obyvateľov / 5,61 obyv./km² (12/2015) 1. pís. zmienka 1337

 

Uprostred Topole, kde je sústredená takmer všetká vybvenosť a tiež verejná informačná grafika, sa v oranžovej budove nachádza sídlo obecného úradu a pošty, ktoré vďaka svojej farebnosti určite neminieme. Pred budovov je sústredená tiež poloprázdna informačná tabuľa obce a autobusová zastávka. Okrem tejto zastávky, ktorá je v dobrom stave i prevedení, nájdeme v obci ďalšie dve. Každá z nich je však úplne iná. Tá plechová je v najhoršom stave a jej steny sa stali v priebehu rokov podkladom pre niekoľko vrstiev plagátov.

V obci je niekoľko ďalších budov s rozličnými informačnými ceduľami. Na jednej z nich sú dve žlté tabule s nadpisom Rozličný tovar a Pohostinstvo, to je doplnené starou i novou reklamnou tabuľkou Šariš. Potraviny sú v prevádzke, no pohostinsvo - krčma funguje len v ďalšej budove s dvojjazyčným i komerčným označením, vedľa ktorej je tiež bývalá pekáreň.

Okrem tejto najzákladnejšej vybavenosti v obci sídli v samostatnej budove aj hraničná polícia.

Nuž, aké by to bolo keby sme tu nenašli zopár informačných tabulí? Určite krajšie. Nie je ich tu ale veľa. Dve tabule prezentujúce obec, ďalšia s mapou na autobusovej zastávke. Ďalej je tu rusínsko-slovenský obrazový slovník, ktorý je

v rovnakom prevedení ako v obci Ulič, kde som už rozoberala jeho základnú vizuálnu problematiku.

V obci nájdeme niekoľko dvojjazyčných nosičov informačnej grafiky: kamenná tabuľa na stene obecného úradu, nadpis pohostinstvo v prevedení, ktoré je už známe z predošlých navštívených obcí a informačnú tabuľu o rodisku rusínskeho buditeľa Alexandra Duchnoviča. Podľa neho je tiež pomenovaný mini park v obci s jeho pomníkom. Tabuľa písaná v azbuke bola kedysi aj na budove, ktorá je súčasťou bývalej základnej školy, dnes tu je po nej už len prázdne miesto.

Aj v tejto obci sa nachádza národná kultúrna pamiatka – drevený kostol sv. Michala archanjela – postavený v 2. polovici

17. storočia. V jeho areáli je tiež drevená zvonica a cintorín. Tri pôvodné zvony z veže chrámu sú umiestnené v murovanom kostole v protiľahlej časti obce, kde je tiež starý židovský cintorín s tabuľou obsahujúcou informácie o židovskom cintoríne

a iných súvislostiach. Navigačné dopravné značenie v jednotnom prevedení nás z hlavnej cesty v obci nasmeruje aj k drevenému kostolu aj na židovský cintorín.

V obci nájdeme na domoch staršie tabuľky s číselným označením i tie novšie, ktoré sú čiernobiele podľa tradičného vzoru ako vo väčšine dedín. Ďalej tu nájdeme už len pár bežných informačných zdelení. Jediné, čo možno považovať za reklamu je iba mini banner firmy Flaga. Inú reklamu v Topoli nenájdeme, čo je veľmi dobré.

Križovatka Topoľa, na ktorej sa odbočuje do obce, nesie tiež pár grafických informačných zdelení. Tradičné podanie smerového značenia na stĺpe so značkami pre turistov, informačná tabuľa národného parku a dvojjazyčná tabuľa o spojitosti dediny s národným buditeľom. Nachádza sa tu tiež kamenná autobusová zastávka, kde zastavujú autobusy, ktoré do dediny nezachádzajú.

 

Comentarios


Vyhľadavanie cez tagy
© Denisa Avuková 2017
bottom of page