ULIČ
- by Denisa
- Feb 14, 2017
- Čítanie: 4

Ulič, štvrtá navštívená obec, je akousi centrálnou obcou okolitých deviatich dedín v tzv. uličskej doline. Nachádza sa
2 kilometre od hranice s Ukrajinou, ale v obci nie je žiaden hraničný prechod. Okrem prírodného a kultúrneho bohatstva, je tu dobrá občianská vybavenosť (obchody, škola, škôlka, ubytovanie, lyžiarský vlek, záchranná služba, ambulancie lekárov, lekáreň,...).
245 m n. m. 48°57'40"S 22°25'27"V 25,15 km² (2 515 ha) 891 obyvateľov /35,43 obyv./km² (12/2015) 1. pís. zmienka 1451
Ulič je síce väčšia obec, ale aj napriek tomu nemá navigačné značenie formou ulíc, ale len formou súpisných čísel. Hneď na prvých domoch som si všimla viacero tabuliek s číslom v odlišnom vizuálnom prevedení. Zrejme pozostatky po prečíslovaní
v priebehu rokov. Najvačšia čiernobiela tabuľka je aktuálne číslo, najbežnejší vzor ako v ostatných obciach. Samozrejme nechýbajú aj individuálne vzory číslovania.
V obci nájdeme celkom 5 budov označených ako predajne potravín. Okrem (overejnej klasiky) Jednoty tu nájdeme ďalšiu sieť potravín CBA a GVP a Potraviny Katrin. Predajne sú opatrené bohatou reklamnou infografikou, nechýbajú reklamné či navigačné bannery. Ďalej sú tu dvoje nefungujúce potraviny s tradičným nostalgickým označením Potraviny-Mäso údeniny-Ovocie-Zelenina.., Potraviny mix.
V komplexe jednej spoločnej budovy nájdeme sídla ďalších predajní (textil, stavebniny,...), kaderníctvo, reštaurácia, a pod.
Zariadenie gazdovský dvor má jasnú oranžovú farbu nielen v ceduli a logu ale aj na fasáde budovy. Vchod zdobí viacero reklamných plagátov, v okne sú na formátoch A4 v jednotnom vizuále vylepené informácie o okolitých zaujimavostiach.
Na prvý pohľad som si myslela, že to je snáď nástenka realitnej kancelárie. Nesmie chýbať označenie prevádzky komerčnou ceduľou Šariš (z oboch strán) a pridáva sa aj logo Coca Coli. V obci som zaznamenala tri reklamno navigačné cedule tohto zariadenia umiestnené na stĺpoch popri ceste.
V ďalšej časti budovi sa nachádzajú ostatné spomínané predajne s rôznymi druhmi predávaného sortimentu či poskytovaných služieb. Taktiež nájdeme v obci ich reklamu mimo miesta prevádzky.
V tejto centrálnej časti obce nájdeme aj miestny bar, krčmu a Penzión Poloniny, ktorý v reklamnej infografike vyhral súťaž
o najfrekventovanejšiu a najvýraznejšiu reklamu v obci. Samozrejmosťou je označenie na budovách pod hlavičkou Šariš.
V centre obci, kde je sústredená takmer všetká vybavenosť sa nachádza aj základná škola a knižnica Dochádzajú tu žiaci zo všetkých okolitých dedín. Budova je zrekonštruovaná do svietivých žlto oranžových farieb a tradičným označením, vlajkami
a znakom Slovenskej republiky.
Takmer na okraji obce sa nachádza ružová budova, v ktorej sídli materská škola, obecný a matričný úrad, pošta a tiež je tu ubytovacie a stravovacie zariadenie. Označenie týchto inštitúcii nepodlieha komercii. Na stene v časti obecného úradu je viacero pamätných tabulí a v blízkosti jeden pomník, ktoré sú písané azbukou.
Nachádza sa tu aj viacero budov s označením inštitúcii, organizácii. Takmer tridsaťročnú tradíciu má v obci Lesopoľnohospodársky závod Ulič, ktorý od svojho vzniku (1973) začal starať o poľnohospodársku pôdu dvanástich okolitých obcí. Nájdeme tu aj komunitné centrum, chránenú dielňu, dom nádeje aj miestny futbalový klub s ihriskom. Od roku 1967 začal v obci pôsobiť a zamestnávať ľudí z celej uličskej doliny drevospracujúci závod TVARONA, ktorý v obci pôsobil do roku 2002. Žiaľ ani lyžiarský vlek už nie je v prevádzke.
Obecná park obohacujú modely deviatich drevených kostolíkov, ktoré boli vytvorené podľa skutočných kostolov v okolitých dedinách. Každý z nich je označený ceduľov s krátkym textom. Cedule žiaľ nie sú v jednotnom prevedení a stav niektorých je zlý. Ďalšie informácie o vystavených kultúrnych pamiatkach ponúka informačný panel naproti.
Akoby v kopci nad obcou sa nachádza náučný chodník, kam sa dostaneme zo vstupu od hlavnej cesty. Je to skutočne chodník a jeho cesta ponúka zaujímavé poznatky zdeľované pomocou informačných cedulí a tabulí, ktoré sú doplnené rôznymi artefaktmi. Okrem krás okolitej prírody prezentovanej v textovej i obrazovej podobe, nájdeme tu napríklad aj historické povesti či obrazový rusínsko-slovenský slovník. Samostatnú časť tvoria Dvere do Polonín, kde sú umiestnené paravanové drevené panely, smerové značenie zamerané na parky tmavej oblohy, cedule so stopami zvierat. Nachádza sa tu ďalej obecný rybník, festivalová tribúna, futbalové ihrisko.
Čo sa týka vonkajšieho formáleho spracovania, to je prevedené v celku zaujímavo, vo vzťahu k prídode: drevené vstupy do jednotlivých častí, drevené rámy, stĺpy, striešky, drevené sochy. Avšak vnútorné obsahové spracovanie už není po grafickej stránke v symbióze s prostredím ani s dreveným opracovaním. Žiadnej z cedulí ani tabulí som nedokázala venovať pozornosť a prečítať to kvantum textu, ktoré menilo farby i fonty, prelínajúce sa obrázky, málo jednotnosti. Napríklad aj rusínsko-slovenský slovník, ktorý je pre cidzincov a turistov určite prínosom a unikátnou záležitosťou, je škoda, že každá ceduľka je
v úplne inom prevedení, nehovoriac o dych berúcej úvodnej ceduli. Jediné, čo ma z vizuálneho hľadiska zaujalo boli v ráme umiestnené obojstranné políčka s fotografiami, s ktorými sa dalo otáčať a celkom neutrálne pôsobilo smerové značenie parkov tmavej oblohy a ceduľky so stopami zvierat.
V obci nájdeme niekoľko ďalších informačných tabulí.
Nachádza sa tu okrem spomínanej reklamnej navigácie aj niekoľko ďalších smerových značení nekomerčného charakteru. Niektoré (na prvých dvoch fotografiách) sú zrejme staršie s mierným poškodením. Ich zelená farba evokuje lekáreň. Ďalej je tu jedno tradičné značenie aj s názvom obce, ktoré je celkom neutrálne aj s turistickým značením a nájdeme ho v každej obci alebo na križovatkách pred vstupom do obce. Originálne je drevené značenie. Orientačný systém v korune stromu mierne zaniká a z diaľky je prehliadnuteľný.
Symbolom obce je vyjúci vlk, ktorý sa nachádza v erbe obce a tiež má 3D prevedenie v podobe sochy. Tá sa nachádza na niekoľkých miestach v obci i na jej začiatku a konci.
Ostatná aktuálna i neaktuálna, komerčná i nekomerčná verejná infografika v obci Ulič. Pozoruhodný je výskyt prvého billboardu v tejto oblasti, ktorého plocha však nie je využitá v celom rozsahu.
Táto obec je narozdiel od predošlých pomerne veľká a odpovedá tomu aj množstvo informačnej grafiky vo verejnom priestore. Trvalo mi niekoľko hodín, než som prešla touto obcou a zaznamenala všetko potrebné pre výskum. V niektorých prípadoch som bola po kolená v snehu, aby som vyfotila menej prístupné miesta. Potvrdilo sa očakávané - väčšia rozloha, viac obyvateľov, lepšia vybavenosťou obce, no zároveň viac reklamy vo verejnom priestore a častejší výskyt vizuálneho smogu. Z pohľadu infografiky tu bolo veľmi málo vizuálne kvalitného. I keď to nie je mesto, predsa má obec čo ponúknuť, len je škoda, že nie v lepšom grafickom prevedení.
Comments