top of page

NOVÁ SEDLICA (новоселіця)

  • by Denisa
  • Nov 15, 2016
  • Čítanie: 2

Prvá obec, v ktorej som dokumetovala verejnú infografiku bola Nová Sedlica. Je to najvýchodnejšie položená obec na Slovensku. Neďaleko obce v pôvodnom karpatskom pralese Stužica nájdeme na vrchu Kremenec trojhraničný a zároveň najvýchodnejší bod Slovenska. Stretávajú sa tu hranice troch štátov: Slovensko, Poľsko, Ukrajina.

421 m n. m. 49°02'44"S 22°30'56"V 32,81 km² (3 281 ha) 289 obyvateľov / 8,81 obyv./km² (12/2015) 1. pís. zmienka 1630

 

Z návštevy obce som mala v celku dobrý dojem. Priznám sa, bola som tu po prvýkrát a možno aj preto som nebola ovplyvnená nijakou predošlou vizuálnou skúsenosťou, ktorá by vopred mala vplyv na výskum v rámci mojej práce.

To, čo ma priviedlo do pozitívneho údivu, boli informačné zdelenia, ktoré boli vyrobené s ohľadom na prostredie, prírodu, tradíciu a remeslo. Hovorím konkrétne o nadpisoch, tabuľách, smerovom značení či autobusových zastávkach, ktoré sú vyrobené či vytesané z dreva. Utváralo to dojem zručnosti, hrdosti či dokonca symbiózy s unikátnym prostredím okolitej prírody.

Ďalšia vec, ktorá ma prekvapila, boli „moderné” informačné tabule, ktoré propagovali a bližšie predstavovali krásu a tiež jedinečnosť okolitej prírody. Ako som sa dozvedela je tu vysoká návštevnosť turistov, čo je z tohoto pohľadu určite zaujímavý a prínosný spôsob prezentácie. Samozrejme po grafickej stránke, by si tieto tabule vzhľadom na ich obsah zaslúžili kvalitnejšie vizuálne spracovanie. V aktuálnom stave je to v protipóle oproti vyššie zmieňovanému prístupu. I keď možno malým jednotiacim prvkom je drevená rám, podklad či strieška tabulí. Z môjho podľadu by postačovalo vytvorenie jednotnej vizuálnej identity, aby tabule posobili ako jeden celok informačného systému a tým ešte viac podporili charekter a osobitosť obce.

Okrem drevných navigačných šípok, možno nájsť v dedine ešte jeden stĺp so smerovými údajmi a turistickým značením.

V prevedení klasika spĺňajúca funkciu. Okrem číselného značenia domov a stĺpov (ktoré mali aj turistické značky) som tu ďalej neevidovala viac navigačných prvkov. Čísla na domoch sú zväčša zaužívanou formou štvorcovej tabuľky.

Dojjazyčnosť nie je v Novej Sedlici nič prekvapujúce. Už pri príchode do obce vidíme ceduľu písanú latinkou i azbukou. Výnimkou nie je obecný úrad či odkaz na zrekonštruovanom kultúrnom stredisku.

Reklamu v mieste prevádzky možno nájsť pri názve obchodu, zrejme v bývalej výdajni propanbutanových fliaš, na Hostinci Beskyd a na penzióne Kremenec, ktorý ma v obci (OOH*) reklamnú tabuľu s navigačným zdelením. Na moje prekvapenie

a potešenie viac reklamy v obci neuvidíme. Snáď ešte logo SAD* na tabuli s cestovným poriadkom pri autobusovej zastávke. Žiadne vylepené plagáty či letáky, bannery, billboardy a už vôbec nie svetelná reklama.

Ostatná informačná grafika v obci Nová Sedlica.

 

*Zoznam skratiek: OOH = Out Of Home; SAD = Slovenská autobusová doprava

Comments


Vyhľadavanie cez tagy
© Denisa Avuková 2017
bottom of page